Przejście do sekcji:

Informacje archiwalne

Gminny Dzień Kobiet

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone już w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to, przypadające w pierwszym tygodniu marca, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

 

Początki nowożytnego Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał na celu krzewienie idei praw kobiet. W dniu 19 marca 1911 roku po pierwszy obchodzono Dzień Kobiet w takich krajach jak: Austria, Niemcy, Dania i Szwajcaria. W Rosji pierwsze święto kobiet obchodzone było w 1913 r. jednak dopiero po rewolucji październikowej Lenin ustanowił dzień 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Dzień Kobiet to wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

 

W Polsce święto najpopularniejsze było w czasach PRL. W latach 70. do podarunków dołączono kwiaty, początkowo goździki później tulipany. Była to też okazja do uzupełnienia braków w zaopatrzeniu, paniom wręczano takie dobra materialne jak: rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło, czy kawę.

 

Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Kobiet po raz pierwszy odbył się w Domu Kultury w Górsku. W imprezie wzięło udział ponad 100 pań. Wśród zaproszonych gości były dyrektorki i kierowniczki jednostek organizacyjnych gminy, panie radne, panie sołtys, przewodniczące kół gospodyń wiejskich, nasze lokalne bizneswoman, a także mieszkanki, które zgłosiły chęć udziału w uroczystości.

Na stołach nie mogło zabraknąć pysznych ciast i owoców, a Jan Surdyka Wójt Gminy zamówionym specjalnie na tą okazję tortem częstował wszystkich gości. Z wielkim zaangażowaniem i wprawą do stołu podawali panowie z klubu HDK w Złejwsi Wielkiej, którzy już po raz kolejny uczestniczyli w tym jak ważnym dla pań święcie. Wszystkie panie biorące udział w imprezie z rąk Jana Surdyki Wójta Gminy, Piotra Pawlikowskiego Przewodniczącego Rady Gminy oraz Krzysztofa Raka zastępcy Wójta Gminy zostały obdarowane przepięknymi, czerwonymi różami.

W programie artystycznym na scenie Domu Kultury w Górsku zaprezentował się zespół Folk Trio w składzie: Mateusz Szwankowi klarnet i wokal, Michał Hajduczenia kontrabas i wokal oraz Michał Stropa akordeon. Repertuar zaprezentowany przez urocze męskie trio przypadł do gustu wszystkim paniom, czego wyrazem było wspólne śpiewanie oraz gromkie brawa. Następnie przed paniami wystąpiła para tańca towarzyskiego Pani Monika Chojnacka i Pan Paweł Matczak, którzy wykonali cha-chę, paso doble i sambę. Na zakończenie wystąpiła nasza Gminna Orkiestra Dęta, prowadzona przez kapelmistrza Krzysztofa Kędzierskiego. Zagrała ona znane standardy m.in. zespołu Abba, zespołu Czerwone Gitary i Skaldowie, zapraszając wszystkich do wspólnego śpiewania. W trakcie imprezy Jan Surdyka Wójt Gminy uhonorował prowadzących Gminną Orkiestrę Panów Krzysztofa Kędzierskiego i Tomasza Marczyńskiego za aktywną działalność społeczną promującą kulturę muzyczną oraz złożył podziękowania i wyrazy szacunku za życzliwość, zaangażowanie oraz stałą obecność w życiu kulturalnym Gminy.

 

Składamy serdeczne podziękowania występującym za dostarczenie niezapomnianych wrażeń. Wszystkie panie opuszczały imprezę w wyśmienitych humorach.

Dziękujemy uczestnikom za przyjęcie naszego zaproszenia i mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnym Dniu Kobiet

 

Organizatorami imprezy byli Jan Surdyka Wójt Gminy, Renata Dobrowolska Dyrektor Domu Kultury w Górsku i Maria Karpińska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Złejwsi Małej.

wyświetl galerię w Cooliris
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018
 • Dzień Kobiet 2018

Wróć