Przejście do sekcji:

Informacje archiwalne

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 24/04/2022

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego - zachodu i zachodu. Lokalnie burze.

Konkurs "Wieś na weekend" 2022

Sekretariat Regionalny KSOW ogłasza konkurs na organizację imprez plenerowych podczas weekendów, na terenach wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pierwsze trzynastki trafiły już do portfeli emerytów i rencistów

1 kwietnia ZUS przekazał już wypłatę trzynastych emerytur dla pierwszych świadczeniobiorców. W województwie kujawsko-pomorskim trzynastkę otrzymało już 66,5 tys. osób na łączną kwotę przeszło 88,9 mln zł. Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 23/04/2022

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu.

Nowe tablice GUS nie dla wszystkich emerytów!

Jak co roku 1 kwietnia zmieniają się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które  stanowią podstawę do obliczenia emerytur z nowego systemu. Nowe tablice są korzystniejsze dla przyszłych emerytów.

ZUS i PIP wspólny dyżur

Oddział ZUS w Bydgoszczy wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Bydgoszczy organizują dyżur telefoniczny. We wtorek, 5 kwietnia w godz. od 9 do 11  ekspertów ZUS i PIP będzie można zapytać m.in. o legalność zatrudniania cudzoziemców, prawo pracy, wystawienie formularzy A1 czy specustawę ukraińską

Wnioski o żłobkowe od 1 kwietnia

Już od 1 kwietnia ZUS zacznie przyjmować elektroniczne wnioski o dofinansowanie  pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie wyniesie do 400 zł miesięcznie na dziecko, które nie jest objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Jeszcze tylko przez pół roku można płacić bonem turystycznym

Choć bon cieszy się dużym zainteresowaniem, to i tak nie wszyscy mieszkańcy naszego regionu z niego skorzystali.  Na aktywację wciąż czeka 51,8 tys. bonów. A czasu na jego wykorzystanie jest coraz mniej. ZUS przypomina, że tylko do końca września można płacić bonem turystycznym.

Jak założyć działalność gospodarczą. Ile wynoszą składki ZUS przy jednoosobowej działalności?

Założenie własnej firmy wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Jeśli chcemy rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą, musimy ją w pierwszej kolejności  zarejestrować w urzędzie gminy lub miasta.

Utrudnienia w ruchu na ul. Długiej w Rozgartach

Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej uprzejmie informuje, iż w dniu 18.03.2022 r. w godz. od 7:00 - 15:00 będą występowały utrudnienia w ruchu (ruch wahadłowy) na ul. Długiej w Rozgartach, spowodowane planowaną wycinką drzew. Za utrudnienia przepraszamy.

Trzynasta emerytura „na rękę”  wyniesie 1217,98 zł

W kwietniu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. W tym roku trzynastka nie będzie opodatkowana. Będzie z niej potrącana tylko składka zdrowotna. Zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł.

Emerytura na konto czy w gotówce?

W województwie kujawsko-pomorskim emeryci coraz częściej pobierają emerytury na konta bankowe. Niemal 80 proc. z nich dostaje emerytury przelewem, a pozostałe 20 proc. czeka na emeryturę, którą przyniesie listonosz.

Przedsiębiorco, pamiętaj o złożeniu ZUS ZSWA

31 marca 2022 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok. Taki dokument muszą złożyć ci płatnicy, którzy mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących taką pracę.

Regionalna siatka połączeń

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jako organizator publicznego transportu zbiorowego, kierując się potrzebą możliwie maksymalnego dostosowania połączeń kolejowych do potrzeb pasażerów, podejmuje inicjatywę opartą na aktywnym udziale mieszkańców województwa w procesie wspólnego tworzenia regionalnej siatki połączeń kolejowych na kolejne lata.

Od marca wyższe świadczenie Mama 4 plus

Na Kujawach i Pomorzu świadczenie Mama 4 plus  otrzymuje ponad 4 tys. osób. Od marca świadczenie jest wyższe i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Nie każdy jednak otrzyma pełną wysokość świadczenia.

Dyżury ZUS w terenie w sprawie świadczeń rodzinnych

Bydgoski i toruński oddział ZUS zaplanował kolejne wyjazdowe dyżury w sprawie świadczeń na dzieci 500+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Odbędą się one 17 marca w miejscowościach, w których Zakład nie ma placówek.

Rehabilitacja lecznicza z ZUS

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych chętnie korzystają z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS tym bardziej że ośrodki rehabilitacyjne, do których wysyła ZUS, są zlokalizowane na terenie całej Polski, w tym w wielu miejscowościach uzdrowiskowych.

ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów. Kto musi samodzielnie rozliczyć się z fiskusem?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę PIT-ów do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. Deklaracje otrzymało ponad 10 mln świadczeniobiorców, w tym 526,5 tys. z naszego regionu.

Od 1 marca wyższe progi przychodów dla pracujących emerytów i rencistów

1 marca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna). Będą wyższe, dzięki czemu seniorzy będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń.

Wyjazdowe dyżury ZUS w sprawie RKO i 500 plus

24 lutego pracownicy ZUS w wielu miejscowościach będą odpowiadali na pytania o świadczenie wychowawcze 500 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy. Pomogą też rodzicom złożyć wnioski o te świadczenia. Kolejne dyżury odbędą się 17 marca.

Ogłoszenie o konkursach na stanowiska: dyrektora Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Przysieku, dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, dyrektora Przedszkola Mali Odkrywcy w Złejwsi Małej

Do konkursów mogą przystąpić osoby, które spełniają wymagania określone w  rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r.

Wysokość składek w 2022 roku

Przedsiębiorcom prowadzącym własną firmę nie trzeba przypominać, że wraz z początkiem roku  zmieniają się kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Od 1 marca emerytury i renty wyższe o 7 proc.

Waloryzacja emerytur i rent w tym roku będzie wyższa, niż się spodziewano. Od marca świadczenia wzrosną równo o 7 procent. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. W kwietniu świadczeniobiorcy otrzymają też tzw. trzynastki.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 19/02/2022

Od godzin wieczornych silny wiatr o średniej prędkości 30 km/h od 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południa, szybko wzrastający na 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 110 km/h, pojedyncze porywy do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie burze.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich pełnoletnich. Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada
2021 r. mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.

Deklaracja w obronie manuskryptu

Marszałek Piotr Całbecki jest inicjatorem podpisanej 14 lutego deklaracji z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad poselskim projektem ustawy o przekazaniu na rzecz Węgier cennego manuskryptu będącego własnością toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej.

Mieszkańcy regionu mniej chorowali w 2021 roku

W ubiegłym roku Polacy mniej chorowali niż rok wcześniej. W województwie kujawsko-pomorskim liczba wystawionych zaświadczeń lekarskich dla ubezpieczonych w ZUS przekroczyła ponad milion i była niższa o 52 tys. w porównaniu do 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy nie tylko na dziecko

O zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym w razie  konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny.

Uwaga! Nowe terminy opłacania składek

Od 2022 roku obowiązują trzy nowe terminy przekazywania dokumentów rozliczeniowych i płatności składek. To 5., 15. i 20. dzień danego miesiąca. Od stycznia przedsiębiorcy mają również obowiązek comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych.

Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym

Uprzejmie informujemy, że wniosek Gminy Zławieś Wielka w konkursie „Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym” został zaakceptowany.

Konkurs "Zdrowy samorząd"

Województwo Kujawsko -Pomorskie po raz czwarty zostało nominowane do uczestnictwa w konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne „Zdrowy Samorząd”. Organizatorzy konkursu wśród nadesłanych 90 zgłoszeń wybrali 30 programów zdrowotnych zasługujących na uznanie. Laureaci konkursu zostaną wyłonieni przez Radę Konsultacyjną.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas nauki zdalnej, do 27 lutego

Rodzice i opiekunowie ponownie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na opiekę nad dziećmi do lat 8 lub starszymi dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością, gdy placówka oświatowa nie zapewnia opieki z powodu koronawirusa.

355 tys. wniosków o 500 plus w jeden dzień

Tylko w pierwszym dniu przyjmowania wniosków o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. do ZUS-u wpłynęło ponad 355 tys. wniosków. W samym województwie kujawsko-pomorskim 22,5 tys.

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2021 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę formularzy PIT za 2021 rok. Deklaracje podatkowe trafią do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. W regionie otrzyma je 526,5 tys. osób

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 14/02/2022

Prognozuje się miejscami zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie

Minister Tadeusz Kościński: Niższa pensja w styczniu, będzie wyrównanie.

Od 8 stycznia 2022 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 – zmiany w kasach rejestrujących i Wiążące Informacje Stawowe 

Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0 wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.

Do końca stycznia czas na złożenie ZUS IWA

Do 31 stycznia niektórzy z przedsiębiorców muszą złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, czyli formularz ZUS IWA.

Kolejne szkolenia online w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu, Grudziądzu, Brodnicy i we Włocławku zaprasza na kolejne szkolenia on-line dotyczące m.in. składki zdrowotnej, zmian opodatkowania w emeryturach i rentach czy zmian w zasiłkach.

Kolejne dyżury telefoniczne w ZUS

Z pomocy ekspertów ZUS będzie można skorzystać podczas najbliższych dyżurów telefonicznych. Dyżury dotyczyć będą nowych zasad naliczania składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą, zmian w zasiłkach czy zmian w opodatkowaniu emerytur i rent.

ZUS i Urząd Skarbowy o Polskim Ładzie- dyżur telefoniczny

Toruński oddział ZUS we współpracy z Pierwszym Urzędem Skarbowym w Toruniu organizują wspólny dyżur telefoniczny dla klientów w sprawie Polskiego Ładu.  Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z ekspertami w czwartek, 3 lutego w godz. od 10 do 12.00.

31 stycznia mija termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS Plus”  i płacić niższe składki, powinni zgłosić się do ulgi najpóźniej do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z tej ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. 

Zawiadomienie o konsultacjach społecznych

Uprzejmie informuję, że w dniu 26 stycznia 2022 r. o godz. 17.00 w świetlico-remizie w Skłudzewie odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Gierkowa w sprawie zmiany rodzaju miejscowości Gierkowo z części wsi Cichoradz na wieś Gierkowo.

Roczna informacja o stanie rozliczeń w ZUS na koncie PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie płatników o rozliczeniu wpłat przekazanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero.

Informację o przyznaniu RKO znajdziesz na PUE ZUS lub mailu

Informację o przyznaniu świadczenia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego uprawniona osoba otrzyma na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a także na adres mailowy, który poda we wniosku.

13,7 tys. emerytów i rencistów w regionie otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Nie trzeba składać w tej sprawie wniosku do ZUS.  

Emeryci i renciści ze świadczeniem od 4 920 zł do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń. Nie muszą składać w tej sprawie żadnego wniosku.  ZUS z urzędu wyrówna im świadczenie w lutym.

ZUS i Urząd Skarbowy razem szkolą z Polskiego Ładu

Toruński oddział ZUS i Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu zapraszają na bezpłatne szkolenie online. „Zmiany dla pracodawców w rozliczaniu składek ZUS i podatku w ramach Polskiego Ładu”.

W 12 minut 12 tysięcy na dziecko

Około 12 minut - tyle średnio trwa wypełnienie wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W ramach programu rodzice mogą otrzymać maksymalnie 12 tysięcy złotych na dziecko.

 500 plus

Od stycznia rodzice mogą składać także wnioski o nowe świadczenia wychowawcze 500 plus, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci, a od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 r.  Natomiast gminy jeszcze do końca maja 2022 r. będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO)

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Część emerytów i rencistów otrzyma zwrot nadpłaconego podatku

Wraz ze świadczeniem za luty, emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł otrzyma zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

Po Małym ZUS plus – czas na duży ZUS

Przedsiębiorca, któremu 31 grudnia 2021 r. skończył się już okres opłacania niższych składek w ramach „Małego ZUS plus”, powinien pamiętać, aby do 10 stycznia wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia  i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.

Bezpłatne szkolenia online w ZUS

Trwają zapisy na bezpłatne szkolenia organizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczyć będą zmian w zasiłkach, Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz zmian w zasadach naliczenia składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą.

Zapytaj eksperta o zmiany w świadczeniach i składce zdrowotnej

11 i 13 stycznia odbędzie się dyżur telefoniczny z ekspertami ZUS, którzy będą udzielać informacji na temat zmian w naliczaniu składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą.

Stypendium Wójta Gminy Zławieś Wielka dla szczególnie uzdolnionych uczniów

Uprzejmie informujemy o możliwości ubiegania się o stypendium Wójta Gminy Zławieś Wielka z tytułu szczególnych osiągnięć naukowych, sportowych i artystycznych w roku 2021. Wsparcie przeznaczone jest dla wybitnie uzdolnionych uczniów, którzy w roku poprzedzającym rok przyznania stypendium uczęszczali do szkoły podstawowej w Gminie Zławieś Wielka bez względu na miejsce zamieszkania.

Statystyczne badania ankietowe - kalendarium 2022

W imieniu Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy zachęcamy do udziału w badaniach ankietowych prowadzonych przez Urząd.
Badania są w pełni anonimowe i pozwalają uzyskać wiedzę o cenach oraz sytuacji gospodarstw domowych i rolnych w kraju i regionie.

Kreator wniosków o 500 plus na PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalny kreator wniosków o 500 plus na PUE ZUS. Zostanie on uruchomiony 1 stycznia 2022 r. 

"Laboratoria Przyszłości" powstaną w szkołach Gminy Zławieś Wielka

Gmina Zławieś Wielka pozyskała 429.300 zł w ramach rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Transport publiczny Toruń - Przysiek - Siemoń - Przysiek - Toruń - nowy rozkład jazdy

Z dniem 1 stycznia 2022 r. na linii autobusowej Toruń – Przysiek – Siemoń – Przysiek – Toruń obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy. Gmina Zławieś Wielka w celu rozwoju połączeń autobusowych rozpoczęła współpracę z przedsiębiorstwem ALL-MIT AUTOMOBILE Andrzej Fabisiak, które to od tej pory będzie świadczyć usługi transportu publicznego na wyżej wymienionej linii.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 124/12/2021

Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

Infromacja o wjeździe na ul. Sosnową w Czarnym Błocie

Gmina Zławieś Wielka informuje, że w dniu 24.12.2021r., przywrócony zostaje do ruchu drogowego „stary wjazd” w ul. Sosnową w Czarnym Błocie (od Drogi Krajowej nr 80). W związku z prowadzonymi pracami wykończeniowymi prosimy o zachowanie ostrożności podczas przejazdu.

Pobierasz podwójne świadczenie- złóż wniosek do ZUS, by nie zwracać podatku

Do 31 grudnia osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS, czy osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie.

Od 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy

Wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy- od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - można składać do ZUS od 1 lutego 2022 r. Od stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski jedynie na nowo narodzone dzieci.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 9 stycznia

Za okres nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia rodzice dzieci do lat 8 lub starszych dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Informacja o pracy Urzędu Gminy w dniach 24 i 31.12.2021 r. oraz w dniu 07.01.2022 r.

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 24 grudnia 2021 r. oraz 31 grudnia 2021 r. (piątek) Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej będzie czynny do godziny 12:00. W dniu 7 stycznia 2022 r. Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej będzie nieczynny w zamian za święto przypadające w sobotę 01.01.2022 r.

W Wigilię ZUS będzie zamknięty

W piątek, 24 grudnia nieczynny będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym dniu nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej. Pracownicy ZUS w Wigilię odbierają dzień wolny za dzień świąteczny – sobotę 25 grudnia 2021 r.

ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami  

Jak co roku emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury i renty jeszcze przed świętami. Do końca grudnia pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia.  

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Gmina Zławieś Wielka otrzymała wsparcie finansowe w 2021 roku w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w łącznej wysokości 16.000 zł. Wkład własny Gminy wyniósł 4.000 zł, natomiast łączny koszt całkowity zadania 20.000 zł.

Program „Aktywna tablica”

Gmina Zławieś Wielka otrzymała wsparcie finansowe w 2021 roku w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024 w łącznej wysokości 98.000 zł. Wkład własny Gminy wyniósł 24.500 zł, natomiast łączny koszt całkowity zadania 122.500 zł.

ZUS będzie wypłacał rodzinny kapitał opiekuńczy

Od nowego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) w wysokości do 12 tys. zł. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłki z ZUS- dyżur telefoniczny

Już w najbliższą środę, 15 grudnia odbędzie się telefoniczny dyżur z udziałem Wandy Stróżyk, Zastępcy Dyrektora ds. świadczeń oddziału ZUS w Toruniu oraz Agnieszki Wolskiej, Naczelnik Wydziału Zasiłków.

ZUS udostępni przedsiębiorcom specjalny kalkulator

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnieni w drugiej połowie stycznia 2022 roku specjalny kalkulator, który pomoże obliczyć składkę zdrowotną.

Zasiłek opiekuńczy  a nauka zdalna od 20 grudnia

Rodzicom uczniów szkół podstawowych nie będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do lat 8 w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej od 20 grudnia. Zamknięcie  placówek nie jest nieprzewidziane, jest zapowiedziane prawie dwa tygodnie przed.

Od nowego roku wnioski o 500 plus tylko w formie elektronicznej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do obsługi programu Rodzina 500 plus. Już od nowego roku w formie elektronicznej zacznie przyjmować wnioski o nowe świadczenia wychowawcze, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci, a od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 r.

Emerycie i rencisto -poinformuj ZUS o zmianie adresu i rachunku bankowego. To ważne!

O zmianie adresu zamieszkania czy zmianie numeru rachunku bankowego należy jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niedopełnienie formalności może mieć  wpływ na wypłatę  emerytury czy renty.

Ważny komunikat wyłącznie dla osób, które zgłosiły się do projektu Granty PGR!!!

Zgodnie z informacją przekazaną przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa wprowadzono ZMIANY W ZASADACH KONKURSU.

Zasiłek opiekuńczy- ważne zmiany

Ubezpieczony rodzic może otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko, gdy jest ono chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną. Z zasiłku opiekuńczego może również skorzystać, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia placówki, do której chodzi dziecko.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 117/12/2021

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -4°C, temperatura minimalna przy gruncie około -8°C.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 116/12/2021

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Wstrzymania przepływu wody przez stopień wodny we Włocławku.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że w związku z przeprowadzanymi pracami na progu stabilizującym dolnego stanowiska Stopnia Wodnego we Włocławku w dniach 07-08.12.2021r. w godzinach 8:00 – 12:00 nastąpi wstrzymanie przepływu wody przez stopień.

ZUS i PFRON zapraszają na szkolenie online

9 grudnia w godz. 10-11.30 odbędzie się bezpłatne szkolenie online z udziałem ekspertów bydgoskiego oddziału ZUS i kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON. Szkolenie adresowane jest do osób z niepełnosprawnością, które prowadzą własną firmę,  biur rachunkowych, a także do przedsiębiorców zainteresowanych dofinansowaniem wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 115/11/2021

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -4°C.

Emerytura na konto coraz popularniejsza

Coraz więcej emerytów decyduje się na bezgotówkową wypłatę świadczenia. W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaca na konto 79 proc. świadczeń emerytalnych. Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat w regionie na konto to aż 88 proc.

„Poznaj Polskę” - dofinansowanie do realizacji wycieczki szkolnej

Gmina Zławieś Wielka otrzymała dofinansowanie w wysokości 15000 zł do realizacji wycieczki szkolnej związanej  z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Poznaj Polskę”. Całkowita wartość projektu wyniosła 27000 zł, w tym wkład własny Rodziców 12000 zł.

Utrudnienia w ruchu

W okresie 26.11.- 01.12.2021r. prowadzone będą prace związane z utwardzeniem poboczy drogowych, na których były realizowane prace asfaltowania dróg gminnych, utrudnienia – zwężenia przejazdu nastąpią  w następujących miejscowościach:

Zmiana organizacji ruchu na ul. Leśnej w Przysieku

W związku z wykonaniem nawierzchni asfaltowej na ul. Leśnej w Przysieku linia autobusu nr 36 z dniem 25.11.2021 r. będzie kursowała zgodnie z planem pierwotnym. Prosimy o zachowanie ostrożności podczas poruszania się ul Leśną w związku z planowanymi do wykonania pracami na poboczach drogi.

Warsztaty florystyczne dla mieszkańców Zakola

Lokalna Grupa Działania „Zakole Dolnej Wisły” zaprasza mieszkańców gmin: Kijewo Królewskie, Dąbrowa Chełmińska, Unisław i Załwieś Wielka do udziału w świątecznych warsztatach florystycznych, podczas których pod okiem profesjonalnej florystki wykonamy ozdobne wianki na drzwi.

Konkurs "Z Zakolem przy wigilijnym stole"

Lokalna Grupa Działania „Zakole Dolnej Wisły” zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym zatytułowanym „Z Zakolem przy wigilijnym stole”. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców obszaru objętego działaniem naszej LGD (gminy Dąbrowa Chełmińska, Kijewo Królewskie, Unisław i Zławieś Wielka).

Od grudnia emeryci i renciści mogą dorobić więcej do swojego świadczenia

Od 1 grudnia zmienia się kwota, jaką mogą dorobić do świadczeń pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Limity będą wyższe niż w poprzednim kwartale.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Nr 113/11/2021

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

30 listopada mija termin na złożenie wniosków o 300 plus

Większość rodziców i opiekunów złożyła już wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni się pospieszyć. Termin na złożenie wniosku o 300 plus upływa 30 listopada.

Szkoła Inicjatyw Strażniczych

Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin i miast, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają.