Przejście do sekcji:

Elektrośmieci

Elektrośmieci to zwyczajowa nazwa zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego m.in. sprzętu AGD i RTV - telewizorów, komputerów, lodówek, zmywarek, kuchenek elektrycznych, odkurzaczy, żelazek, tosterów itp. Zasady postępowania z tego rodzaju odpadami regulują przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).

Jakie są obowiązki posiadaczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?
Tego rodzaju odpady nie mogą być wyrzucane do pojemników służących do zbierania innych odpadów. Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo - grozi za to kara grzywny. Elektrośmieci muszą być zbierane oddzielnie i przekazane uprawnionym podmiotom - zbierającym zużyty sprzęt.05 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny?

Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka posiadający zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, mogą go bezpłatnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego w Łążynie. PSZOk czynny jest w każda sobotę w godzinach od 9:00 do 13:00.

Do bezpłatnego przyjęcia elektrośmieci od klientów kupujących nowe urządzenie zobowiązani są sprzedawcy urządzeń elektrycznych i elektronicznych (na zasadzie "sztuka za sztukę"). Tak więc kupując na przykład nowy telewizor możemy niepotrzebny już nam stary telewizor pozostawić u sprzedawcy.