Przejście do sekcji:

Informacje dla Uchodźców

Spotkanie informacyjne dla uchodźców z Ukrainy

W imieniu Konsula Honorowego Ukrainy Pana Krzysztofa Sikory oraz Wojewody Kujawsko-pomorskiego, a także Fundacji Gaudeamus, która prowadzi Projekt ,,Pomagamy lokalnie" zapraszamy na spotkanie informacyjno-doradcze z Uchodźcami z UA.

Nie ufaj bezgranicznie. Nie stań się ofiarą handlu ludźmi

Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski. Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego. W punkcie recepcyjnym:

Pomoc pieniężna dla uchodźców z Ukrainy

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych – Przedstawicielstwo w Polsce (UNHCR Polska)  oferuje pomoc finansową uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę po 24 lutego 2022 roku.

Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego - konkurs fotograficzny Wojewody – edycja 2022

Wojewoda Kujawsko-Pomorski serdecznie zaprasza miłośników przyrody i fotografii do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”. 

E-wizyty także w języku ukraińskim

Od wtorku, 5 kwietnia obywatele Ukrainy mogą porozmawiać z ekspertem ZUS przez internet w języku ukraińskim bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS. W e-wizycie po stronie ZUS będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego.

Targi pracy dla uchodźców z Ukrainy

Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego serdecznie zapraszają na VI Targi Pracy realizowane 12 kwietnia 2022 roku w godzinach 10:00-13:00 na terenie CKU ul. Plac Świętej Katarzyny 8.

ZUS: Od dziś działa infolinia dla obywateli Ukrainy

ZUS na swojej stronie internetowej publikuje również informacje w języku ukraińskim m.in. gdzie i na jakich warunkach potrzebujący mogą uzyskać pomoc. Są tam także informacje o świadczeniach rodzinnych, e-usługach czy emeryturach i rentach.

Informacja odnośnie dożywiania w szkołach dzieci z Ukrainy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Złejwsi Wielkiej prowadzi  nabór wniosków o pomoc w formie obiadów w szkołach  dla dzieci z Ukrainy (którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z okupowanej ojczyzny w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa – po 24 lutego br.).

Wyjazdowe usługi konsularne dla obywateli Ukrainy w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Konsulat Ukrainy w Gdańsku inicjuje wyjazdowe usługi konsularne dla obywateli Ukrainy w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego 300 zł

Od 16 marca 2022 roku obywatele Ukraińscy mogą składać wnioski  o zasiłek 300 zł  w Gminnym Ośrodku  Pomocy Społecznej w Złejwsi Wielkiej. Świadczenie będzie wypłacane wszystkim, którzy przekroczyli granicę z Polską 24 lutego br. lub później.

Wnioski o świadczenie pieniężne dla osób, które zapewniają schronienie uchodźcom wojennym

Przypominamy, że osoby, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, mogą otrzymać świadczenie pieniężne w wysokości 40 zł za osobę dziennie.

Wnioski o świadczenia rodzinne dla uchodźców wkrótce na PUE ZUS

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka. Aby złożyć wniosek, uchodźca i dziecko musi posiadać specjalny PESEL. Potrzebne będzie też konto w banku i polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

Nadanie numeru PESEL osobywatelom Ukrainy

Wczoraj rozpoczęliśmy proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

W sobotę 12 marca br. Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowe rozwiązania weszły w życie, co do zasady, 12 marca br. i obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

INFORMACJE DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY POSIADAJĄCYCH ZWIERZĘTA TOWARZYSZĄCE  (psy, koty, fretki) PRZEBYWAJĄCYCH NA TERENIE MIASTA TORUNIA

Osoby, które przybyły z Ukrainy i posiadają zwierzęta towarzyszące (psy, koty, fretki), które znajdują się obecnie na terenie miasta Torunia powinny jak najszybciej zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Toruniu.

Infolinia dla głuchych z Ukrainy

Gminny Punkt Zbiórki Darów dla obywateli Ukrainy

Z dniem 15.04.2022 r. zamknięty zostaje Gminny Punkt Zbiórki Darów dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkich, który chcą przekazać niezbędne rzeczy, takie jak żywność czy środki czystości prosimy o dowóz do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złejwsi Wielkiej, ul. Słoneczna 28 w godzinach przyjmowania interesantów.

Informacja infolinii dla uchodźców z Ukrainy

Wojewoda Kujawsko – Pomorski uruchomił ogólnodostępną infolinię pod nr 52 34 97 804 oraz  52 34 97 461 obsługiwaną w języku ukraiński i polskim oraz stronę internetową https://cudzoziemiec.bydgoszcz.pl