Przejście do sekcji:

Informacje archiwalne

VI WOJEWÓDZKI FESTIWAL ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH I FOLKLORYSTYCZNYCH w GOKiS

Jak co roku w jesiennym klimacie spotykamy się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Złejwsi Małej na Wojewódzkim Festiwalu Zespołów Śpiewaczych i Folklorystycznych. 20 października 2018 roku po raz szósty Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Złejwsi Małej zorganizował VI Wojewódzki Festiwal Zespołów Śpiewaczych i Folklorystycznych, gdyż kultura ludowa jest niezwykle bogata i żywa, a to dzięki amatorskim zespołom folklorystycznym i śpiewaczym, które poprzez prężną aktywność zaznaczają obecność w swoim środowisku.

Wyjątkowość tego wydarzenia docenili nasi goście: Wicestarosta Toruński – Andrzej Siemianowski, Wójt Gminy Zławieś Wielka – Jan Surdyka, Zastępca Wójta Gminy – Krzysztof Rak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Janusz Fifielski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach – Kamila Łączna, Kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” – Izabela Grochowska.

Festiwal był wspaniała okazją do zaprezentowania publiczności swojego dorobku kulturalnego, okazją do rozrywki, integracji i relaksu. W tegorocznym spotkaniu wystąpiły zespoły z trzech powiatów: bydgoskiego, nakielskiego i toruńskiego: zespół „Łochowianie” – Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach, zespół „Wesołe gospodynie” – Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie, zespół „Nadwiślanie” – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej, zespół „Mroczanki” – Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy. Wśród zespołów powiatu toruńskiego zaprezentowały się zespoły: Zespół „Appassionata” i „Wspomnienie”. Oba z Gminnego Centrum Kultury w Wielkiej Nieszawce, zespół „Jutrzenka” z Czernikowa i zespół „Melodia” z gminy Zławieś Wielka. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „ Płomienie” z Młodzieżowego Domu Kultury w Bydgoszczy.

Ważnym elementem Festiwalu jest możliwość wyjścia z domu, spotkania się, wspólnej zabawy, a jednocześnie integracja i wymiana doświadczeń na niwie artystycznej. Festiwal to także możliwość spotkania środowisk z różnych zakątków naszego województwa. To zespoły są animatorami życia kulturalnego w miastach i wsiach, to one pielęgnują obyczaje i kulturę, aby tętniła życiem kolejnych pokoleń i nie została zapomniana. Myślę, że to zespoły ludowe swoją pracą tworzą również historię naszego regionu. Warto tu podkreślić, że folklor to nie tylko taniec i śpiew, to także historia, tradycja i patriotyzm.


Zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy. Po zakończonej prezentacji zespołów stworzyliśmy wspólny krąg taneczny, ciesząc się wspólnym sukcesem, na który pracujemy każdego dnia. Duże zainteresowanie wydarzeniem i ciepłe słowa od uczestników motywują nas do organizacji kolejnych edycji Festiwalu.


Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Złejwsi Małej wraz z Zespołem „MELODIA” serdecznie dziękują wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie, uczestnikom festiwalu za zapał, entuzjazm, zaangażowanie, a także za stworzenie doskonałej okazji do nawiązywania nowych znajomości. Pragnę również złożyć serdecznie podziękowania dla sponsorów: Starostwu Powiatowemu w Toruniu, Urządowi Gminy w Złejwsi Wielkiej oraz Piekarni MR MAX Tadeusz Śliwa za okazaną pomoc, dobroć i życzliwość.


„Im dajesz więcej tym, większym się stajesz.
Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować.
Bowiem dawać to nie znaczy tracić”
Antoine de Saint Exupery

Maria Karpińska

wyświetl galerię w Cooliris
  • Zdjęcie 1
  • Zdjęcie 2
  • Zdjęcie 3
  • Zdjęcie 4
  • Zdjęcie 5

Wróć