Przejście do sekcji:

Informacje archiwalne

O S T R Z E Ż E N I E M E T E O R O L O G I C Z N E Nr 18/05/2018

Zjawisko: burze z gradem
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od 2018-05-25 13:00:00 do 2018-05-25 23:00:00
Obszar: województwo kujawsko-pomorskie
Przebieg : Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska : 85%
Uwagi: brak
Dyżurny synoptyk: Grzegorz Pietrucha
Źródło informacji: IMGW-PIB, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni
Michał Kruk
Dyżurny TCZK


1. W czasie burzy należy:
a) unikać przebywania na otwartej przestrzeni, przebywania pod drzewami, w pobliżu masztów metalowych i innych metalowych konstrukcji lub przedmiotów, linii energetycznych i zbiorników wodnych.

b) kierowcy powinni pozostać wewnątrz samochodów, nie parkować aut pod drzewami oraz pamiętać, że jeśli burzy towarzyszą opady atmosferyczne pogarsza się widoczność i wydłuża droga hamowania.

2. W przypadku pojawienia się opadów gradu zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach, lub szukanie schronienia pod dachem, osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę przy pomocy dostępnych środków i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.

3. Należy zabezpieczyć ruchome przedmioty, szczególnie na balkonach, werandach, miejscach publicznych, ponieważ towarzyszące burzom porywy wiatru mogą je unosić i wyrządzić szkody materialne oraz zagrozić przebywającym w pobliżu ludziom.

Wróć