Urząd Gminy Zławieś Wielka

Nagłówek

Ułatwienia dostępu

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Menu

Menu

Menu

Treść strony

Święta Pieczonego Ziemniaka klas 0-3 w SP w Łążynie

Czy to ziemniak, czy to grula
                                  Dziś po polu Łążyn hula!
              No, może nie cały Łążyn i niezupełnie po polu, ale i tak się działo, że ho, ho! Otóż w czwartek, 25.09.2014 r. dzieci klas 0-3 ze szkoły Podstawowej w Łążynie, razem z rodzicami, obchodziły Święto Ziemniaka pod hasłem ,,Z opowieści Babuni, czyli w krainie pieczonego ziemniaka”. Gościem honorowym uroczystości wcale nie był ziemniak, tylko najprawdziwsza na świecie Babcia, Pani Maria Ładyńska, jedna z najstarszych mieszkanek Łążyna. Pani Maria przeczytała dzieciom piękną bajkę o ziemniaku, a potem cudownie opowiadała o tym, jak dawniej wyglądały wykopki na wsi. Dzieci dowiedziały się kim byli kopacze, co to jest graca i kopcowanie ziemniaków i o tym, że wykopki trwały wiele dni, rozpoczynały się w imieniny świętej Tekli, 23 września, a w pracach sąsiedzi pomagali sobie wzajemnie. Pani Maria snuła opowieść, a tymczasem Pan Tadeusz zasypywał ziemniaki w gorącym popiele i dbał, żeby się równo upiekły. Dzieci podziękowały Pani Marii za miłą wizytę kwiatkiem i laurką i zaprosiły na następne spotkanie.
            Przyszła pora na pląsy, harce i zespołowe zmagania z ziemniakiem w roli głównej. Dzieci podzielone na drużyny i oznaczone emblematami zostały oddane pod opiekę rodzicom. W ten sposób zaprosiliśmy dorosłych do wspólnej zabawy. Kiedy rozpoczęły się poszukiwania ukrytych ziemniaków a każdy miał sobie radzić jak potrafił, rodzice wykazali się zaangażowaniem równym dzieciom. Okazało się, że świetnie biegają i potrafią upychać ziemniaki po kieszeniach i innych częściach garderoby. Wszyscy razem świetnie się bawili. Pani Kasia i Pani Iza też biegały, ale z aparatami, żeby uchwycić te wszystkie cudowne chwile. Dzieci pokonały slalom z ziemniakami na drewnianych łyżkach, zmierzyły się w wyścigu na sadzenie i zbieranie pyrów, gruli, kartofli, którymi potem rzucały do celu, a rodzice skrupulatnie zbierali do koszyczków cukierkowe punkty przyznawane przez Panią Mariannę. Wszystkie drużyny musiały też ułożyć przysłowie z rozsypanki wyrazowej związane z wykopkami, wyśpiewać ziemniaczaną piosenkę i wymyśleć jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się sylabą ,,zie”. Tutaj znowu mamy wkroczyły do akcji, pokazując swoją twórczą moc i wymyśliły więcej wyrazów niż podaje słownik ortograficzny. Okazały się także niezrównane w konkurencji na obieranie ziemniaków. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy, że można tak szybko obrać ziemniaka tępym nożykiem.
             Tymczasem kartofelki dopiekały się w popiele pora więc było zakończyć konkurencje, podliczyć punkty i rozdać ufundowane przez sponsora słodkości. Oczywiście okazało się, że wszyscy wygrali, bo chodziło przecież o dobrą zabawę. Pełni emocji poszliśmy sprawdzić czy pieczone kartofelki są tak smaczne, jak opowiadała Pani Maria. Są! Zjedliśmy ich całe mnóstwo, chociaż nie wszystkie, które przywiozła na ten dzień Pani Karolina. Jakieś sto kilogramów zwróciliśmy z podziękowaniem, nieupieczone rzecz jasna. Najedzeni do syta zrobiliśmy z ziemniaków i innych materiałów ludziki cudaki i przygotowaliśmy wystawę na głównym holu szkoły.
            I pomyśleć, że zwykłe ziemniaki potrafią sprawić tyle radości!
 
                                                                                        Przygotowała i nad całością czuwała
                                                                                        mgr Jolanta Michalska
                                                                                         wychowawca klasy „0”
wyświetl galerię w Cooliris

Wstecz

Banery

Kontakt

[obiekt mapy]
Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej
ul. Handlowa 7, 87-134 Zławieś Wielka
NIP: 956-18-57-719, REGON: 000547112
 
Dane do faktury: Gmina Zławieś Wielka,
ul. Handlowa 7, 87-134 Zławieś Wielka
NIP: 879 246 99 51

tel/fax.: 56 678 09 13, tel.: 56 674 13 11

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek 7:00-15:15
wtorek: 8:00-16:15
piątek 7:00-14:00

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny..