Urząd Gminy Zławieś Wielka

Nagłówek

Ułatwienia dostępu

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Menu

Menu

Menu

Treść strony

Kolorowa Majówka - 15-lecie Powiatu Toruńskiego

          Dnia 24 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Górsku zorganizowano „Kolorową Majówkę”, która  stanowiła jeden z elementów obchodów 15-lecia Powiatu Toruńskiego. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczyło łącznie około 400 osób,  miało na celu zaproszenie społeczności Powiatu Toruńskiego w mury naszej szkoły. Gościliśmy władze Powiatu Toruńskiego- Starostę Mirosława Graczyka, Przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Siemianowskiego (jednocześnie Kujawsko-Pomorskiego Wicekuratora Oświaty), Wicestarostę Dariusza Mellera, Radnych Powiatu Toruńskiego Mirosława Nawrotka i Andrzeja Walczyńskiego, władze Gminy Zławieś Wielka- Wójta Jana Surdykę, Przewodniczącego Rady Gminy, Piotra Pawlikowskiego, Wicewójta Krzysztofa Raka, Radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Przemysława Przybylskiego, radnych, prezesów, dyrektorów i sołtysów. Nie zabrakło także duchowieństwa Proboszcza Parafii w Górsku ks. Stanisława Pyzika, Dyrektora Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, ks. dra Pawła Nowogórskiego, Wicedyrektora Szkoły Salezjańskiej w Toruniu, ks. Krzysztofa Szynkowskiego. Ten ostatni przyjechał do nas z dwiema drużynami piłkarskimi, które wzięły udział w turnieju.
          Podczas imprezy przygotowano wiele atrakcji. Można było podziwiać występy na dużej scenie, m.in. Orkiestry Dętej z ZS w Rzęczkowie, uczniów Szkoły Muzycznej w Górsku, zwiedzić szkołę i uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli ZS w Górsku. Dzieci, młodzież i dorośli  bardzo aktywnie wzięli udział w zajęciach plastycznych, językowych, przyrodniczych, chemicznych i sportowych. Sprawdzano swe umiejętności w konkursach przeprowadzonych przez Klub Honorowych Dawców Krwi Gminy Zławieś Wielka, Bank Spółdzielczy w Toruniu i PKO. Podczas „Kolorowej Majówki” dzieci prezentowały swe umiejętności  wokalne, taneczne, sportowe i językowe. Byliśmy świadkami pokazów chemicznych zorganizowanych przez Centrum Chemii w Małej Skali, a druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łążynie w ten skwarny dzień zaprezentowali swoje dwa samochody i doskonałe wyszkolenie. Niewątpliwą atrakcją imprezy stał się czołg Renault FT 17 i stoisko przygotowane przez Fundację Polskiej Broni Pancernej z Torunia. O nasze żołądki zadbały panie z Rady Rodziców naszej szkoły i Koła Gospodyń Wiejskich z Czarnego Błota.
         Głównym punktem programu było przeprowadzenie doświadczenia związanego z półkulami magdeburskimi. Historycznie, doświadczenie to było przeprowadzone w 1654 r. przez Otto von Guericke, niemieckiego fizyka i wynalazcę (1602-1686), który wykonał je w Magdeburgu. Celem eksperymentu było udowodnienie istnienia ciśnienia atmosferycznego oraz pokazanie, jak duże wartości mają siły, którymi powietrze atmosferyczne działa na nas i otaczające nas ciała. Guericke zestawił razem dwie półkule mosiężne o średnicy około 42 cm, a następnie z tak otrzymanej kuli wypompował powietrze. Historycznie wiadomo, że aby półkule te rozerwać, trzeba było użyć szesnastu koni – w naszym pokazie za liny chwyciło ponad 80 osób (dzieci, młodzież, dorośli), zaś huk towarzyszący rozrywaniu półkul przypominał wystrzał armatni. Ponowne wpuszczenie powietrza do wnętrza kuli powodowało, że półkule mógł z łatwością rozdzielić jeden człowiek. Po wypompowaniu powietrza z wnętrza kuli obie półkule utrzymywane były razem przez siłę parcia związaną z ciśnieniem atmosferycznym. Doświadczenie pokazało, jak dużą wartość może mieć ta siła.
Na zakończenie składamy podziękowania Starostwu Powiatowemu w Toruniu i Urzędowi Gminy Zławieś Wielka za pomoc przy organizacji imprezy. Cieszymy się bardzo, że w naszej „Kolorowej Majówce” uczestniczyło tak wiele osób. Już teraz planujemy spotkanie za rok…
Andrzej Walczyński, Dawid Basak,
Violetta Urbańska, Anna Zaradzka
wyświetl galerię w Cooliris

Wstecz

Banery

Kontakt

[obiekt mapy]
Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej
ul. Handlowa 7, 87-134 Zławieś Wielka
NIP: 956-18-57-719, REGON: 000547112
 
Dane do faktury: Gmina Zławieś Wielka,
ul. Handlowa 7, 87-134 Zławieś Wielka
NIP: 879 246 99 51

tel/fax.: 56 678 09 13, tel.: 56 674 13 11

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek 7:00-15:15
wtorek: 8:00-16:15
piątek 7:00-14:00

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny..