Przejście do sekcji:

Atrakcje turystyczne

ASTROBAZA w ZŁEJWSI WIELKIEJ

Projekt budowy sieci obserwatoriów astronomicznych jest wyjątkową inicjatywą nie tylko na skalę Polski, ale także Europy. Kujawsko-Pomorskie jest pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, będzie działać sieć czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych.  Jedno z obserwatoriów zlokalizowano przy Zespole Szkół w Złejwsi Wielkiej obok nowoczesnego kompleksu sportowego.

 

Obserwowanie nocnego nieba za pomocą zaawansowanego technicznie teleskopu pozwoli rozbudzać astronomiczne zainteresowania. Kontakt z astronomią to nie tylko podziwianie różnorodności i piękna obiektów, ale przede wszystkim wspaniała przygoda intelektualna. Obserwując obiekty bliskiego i odległego kosmosu zaczynamy zadawać sobie pytania, na które szukamy odpowiedzi odnosząc się do wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Stąd już tylko mały krok do zainteresowania młodzieży trudnymi i mało popularnymi naukami ścisłymi. 

Budynek obserwatorium ma kształt typowego obserwatorium astronomicznego na planie koła o średnicy około 9 metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdują się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi (dodatkowo toaleta, magazyny na sprzęt), platforma teleskopu z kopułą o średnicy 3,5–4 m oraz taras obserwacyjny. Kopuła obserwatorium jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą znajduje się w pełni skomputeryzowany teleskop systemu Schmidta - Cassegraina o średnicy zwierciadła 25–30 cm. Wewnątrz może przebywać jednocześnie 10–12 osób. Dodatkowo na tarasie obserwacyjnym mogą być wykonywane obserwacje astronomiczne przy użyciu mniejszych teleskopów lub lornetek.

Budynek obserwatorium będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego 
Materiał przygotowany i opublikowany w Newsweek Polska 41/2009.
Autor infografiki Mariusz Olszewski

Wróć